Margrethe Vestager

Margrethe Vestager (born 13 April 1968 in Glostrup) is a Danish politician representing the Danish Social Liberal Party (Radikale Venstre). She has been a Member of Parliament (the Folketing) since 20 November 2001. On 15 June 2007 she was appointed parliamentary group leader of her party, replacing Marianne Jelved. On October 3, 2011, she became Deputy Prime Minister and Minister for Economic and Interior Affairs under the government of Helle Thorning-Schmidt.
Posts about Margrethe Vestager